Wednesday, May 11, 2011

Mis sai meie lootustest?


                                       Hando Runneligaa vabaduselikkumise ajal Tartus


3. mai Päevalehes oli artikkel selle kohta, kuidas Ansipi ja Putini poliitilisel retoorikal on ühiseid jooni. Kui olin artikli läbi lugenud, meenus mulle enda reageering paar nädalat tagasi, kui juhuslikult nägin Kanal 2-s kordussaadet 2007.a. toimunud rahutustest Tallinnas. Mõtlesin tol korral, et miks selline saade, sest pole ju juubeliaasta, aga siis meenus, et Eesti Meedia, mille juhiks on Reformierakonna propagandavõrgustiku liige Mart Kadastik, omab Kanal 2 ja ka ajalehte Postimees. Saates oli ka lõige intervjuust Ansipiga. Jälgisin tähelepanelikult Ansipi nägu, eriti tema silmi, ning sarnasus Putini näoga oli vapustav. Mitte üks lihas ei liikunud ta näos ja ta silmad lõikasid külmalt õhku ta ees, kui ta kommenteeris sündmusi linna tänavatel klassikalises nõukogulikus keeles. Objektiivselt analüüsides seda pilti ja arvestades Ansipi tausta ja aastatega, ma järeldasin, et need kaks meest olid tehtud samast puust ja et jesuiidi maksiim, ”anna mulle poiss esimeseks seitsmeks aastaks....” on oma töö siin teinud.

Üks hiljutine Ansipi väljendus kajastab Nõukogude stiili. Eesti Panga juhatus ei valinud tagasi asepresidente Rossi ja Minkat, kes olid enam kui 10 aastat kohta hoidnud Reformi toetusega, ning Ansip noomis juhatust, et ”nii ei käituta”! Juba pikemat aega olen olnud veendunud, et panga presidendi Andres Lipstoki palk on liiga kõrge (98.000 EEK kuus; 6263,23 EUR) ja et sellel Reformi soosikul on aeg ära minna. Loodetavasti juhatuse esimees Jaan Männik ning kolleegid viivad läbi põhjaliku puhastuse.

Lisaks kõigele muule teatas Ansip mõned päevad tagasi tavapäraselt, et ”valitsus ei saa alati ühiskonna arvamust kuulata”, nagu oleks ta olnud Jumala poolt määratud meie üle valitsema.

Tulles tagasi palga teema juurde, on muid küsimusi peale Eesti Panga presidendi palga.
Äripäevas oli lugeda 27. aprillil: ”Aasta tagasi riigihangete kokkumängu kahtluse tõttu kolmeks kuuks palgalangetusega karistatud töötukassa juhile Meelis Paavelile otsustati nüüd sotsiaalminister Hanno Pevkuri juhtimisel maksta preemiat eelmise aasta hea töö eest.” Paaveli palk oli mullu 44.800 EEK kuus (2863,24 EUR), mis on neli korda keskmisest suurem, 

Sellised kõrged palgad lemmikutele riigiasutustes on drastilises kontrastis kooliõpetajate palkadega. Kooliõpetaja keskmine palk Eestis on vähem, kui 1000 EUR kuus, samas on koristaja keskmine palk Euroopa Liidus 2000 EUR kuus. Õpetajad on küsinud palgatõusu tulevaks aastaks, aga rahandusminister Ligi, teatavasti Reformist, on ütelnud, et see ei ole võimalik. Põhjalik analüüs riigi eelarvest makstud kõrgete palkade – ka preemiate – kohta ning nende vähendamine nii, et oleksid võrdsed palkadega, mis on makstud professionaalidele hariduses ja tervihoius, on vajalik. Kui selle sammuga ka muud ei saavutaks, siis vähemalt edendaks õiglust ühiskonnas.

Ja Reformi koalitsioonipartner valitsuses, IRL, oli ka uudistes. Erakonna peakorteri hoone, mis osteti, kui organisatsiooni nimi oli Isamaaliit (enne liitumist erakonnaga Res Publica). IRL-il tekkisid majanduslikud raskused ning hoone pandi müüki. Lehes oligi hiljuti lugeda, et vene ärimees oli maja ära ostnud, mis iseendast on murettekitav, sest aina rohkem kinnisvara ostjaid ja äriasutajaid Eestis tuleb naaberriigist. Aga IRL-i hoone ost on täis sümboolikat, sest parteina on Isamaaliit sünonüümiks rahvuslusele, konservatismile ja venevastasele poliitikale. Muidugi, see et erakond käib rahaga hooletult ümber ja teeb samas otsuseid valitsuses, ei anna kindlustunnet riigiasjade ajamise suhtes.

Arvestades eelpool mainitud hoiakute ja otsustega ning sellega, et märtsis valitud juhid on võimul 4 aastat, ei näe ma ette häid päevi. Selline olukord on veel enam muret tekitav, kuna poliitiline opositsioon on praktiliselt hävitatud ja rahvas on väsinud, nagu ütles mulle hiljuti Andrus Saar (uuringufirmast SaarPoll), ning üldine hirm nii tuleviku kui ka oma töökoha pärast on käega katsutav. 

No comments:

Post a Comment